ČB Čechy – 27.-28.4. Tužín

Začal i ŽB a první dvojzávod byl kousek za Jičínem pořádaný oddílem SJN. Počet účastníků nejmasovějších závodů v ČR stále stoupá a je už okolo 1650 závodníků na startu (v neděli dokonce okolo 1770). To klade větší nároky na pořadatele, ale pořádají oddíl se s tím vypořádal dobře. Parkování, aréna i zázemí bylo dostatečně velké a pohodlné. Mé hodnocení závodu pošlu později – sem úplně nepatří.

V sobotu se běžela klasika a za mě byl závod zajímavý. Trochu delší tratě s větším převýšením bych možná pro některé kategorie zmírnil, ale proč ne. Náročný, mnohdy hůř průběžný terén s hlubšími údolími a seběhy k potokům s bažinám byl spíš fyzicky náročný. Dohledávky byly jednoduché. I při větším počtu závodníků v lese bylo třeba mapovat jak na postupech tak i na dohledávkách. Doběh byl sice do arény, ale tak nějak mimo pozornost účastníků a nekomentovaný. To byla trochu škoda. Tato „masovka“ na ŽB by si zasloužila minimálně pozornost SJC pořadatele na doběhu jednoduchým komentováním. Naše výsledky byly průměrné a najdete je ZDE.

Startovní pole bylo za náš oddíl roztaženo na cca 3 hodiny, tak jsme se při startu 00=11.00 dostali se shromaždiště až někdy po 15 hodině. Odpoledne bylo odpočinkové s prohlídkou zajímavého Jičína. Měli jsme tam pěkné ubytování se snídaní. Snad všichni zrelaxovali.

Osobně jsem se víc těšil na nedělní krátkou trať, ale cesta na start 2,2 km + sice o 2 km kratší trať, ale se stejným převýšením jako na klasice, to pro mě nevěstilo nic dobrého. Bylo to opět nahoru a dolů a to ještě častěji než na klasice, což bylo opět fyzicky dost náročné. Horší byla ale absence větší náročnosti dohledávek – kontroly byly až na výjimky vidět z dálky. My mapaři jsme tedy měli smůlu. Tato stavba tratí jednoznačně upřednostní „atlety“. Marně Marta nabádala všechny k co nejvyšší intenzitě běhu od začátku až do konce. Bez toho se na těchto tratích bohužel úspěch nedostavil. Opět šlo ale o zajímavě postavený závod. Všechny své výsledky najdete TADY. Fotky najdete už teď na Rajčeti.

Co říct závěrem? Musíme se před startem dostatečně rozcvičit s vyšší intenzitou a potom po startu vysokou intenzitu běhu udržet. Při tak jednoduchých postupech a dohledávkách by měly být naše výsledky lepší i při horším mapování. Máme co zlepšovat. Závodí se teď dál jak v oblasti tak na národní úrovni až do prázdnin. Ať se daří,